Bőröndtől a farmerzsebig: a mobiltelefonok története
A mobil nem csak beszélgetésre szolgál, gyakorlatilag miniszámítógépként, afféle személyes asszisztensként áll rendelkezésünkre éjjel-nappal. Vajon mekkora utat járt be a mobiltelefon, mire a mindennapjaink elengedhetetlen része lett? Megnéztük!
Az első rádióhullám-alapú mobilokat még a második világháborúban vetették be, és mivel korlátozott volt a hatótávolságuk, inkább walkie-talkie-ként használták őket. De tény: a technológia itt született meg, hogy mára meghódítsa a világ legeldugottabb zugát is. Íme, a mobiltörténet legfontosabb állomásai!
Színre lép a világ legismertebb téglája
1970 után már a kis hatótávolság sem jelentett problémát, amikor Amos Bell kifejlesztette a hívásátadást. A telefont használó ekkor már tudott körzetek – vagyis cellák – között haladni beszélgetés közben. Ezzel a telefonálás valóban mobillá vált. Innen már csak pár év kellett ahhoz, hogy megjelenjen a színen a tégla, azaz a Motorola DynaTAC 8000x. Ez a 25 cm hosszú, majdnem egykilós készülék 35 perces beszélgetésre elegendő töltöttséget tudott. Az ára pedig csillagászati volt: majdnem 4000 dollárba került.
Nem kellett sokat várni az újabb előre lepéshez: 1973. április 3-án a Motorola mérnöke, Martin Cooper a DynaTAC-on felhívta a Motorola Kommunikációs Divíziójának igazgatóját. Ez volt a világ első mobilhívása, ami óriási mértékben járult hozzá ahhoz, ahogyan ma éljük a mindennapjainkat.
Talán akkor még senki sem gondoltad volna, hogy a tégla olyan jól sikerült, hogy a szériát – persze folyamatosan megújuló formában – 1994-ig forgalmazták! Sőt, egyes modellek még ma is használhatóak. Hiába, ami jó, az jó!
Minden kézbe mobilt!
Akármennyire is sikeres volt az első hívás, a mobilok csak később, a hálózatok kiépítésével és a technológia további fejlődésével kezdtek el terjedni. A ma 1G néven emlegetett első automatikus hálózatok a 80-as években jöttek létre. Ekkor még mindig nem használták tömegesen a hordozható telefonokat hatalmas méretük és súlyuk miatt, így leginkább autókba építették be őket. Ezek az ikonikus készülékek többször is szerepeltek az amerikai filmekben, ahogy a milliomosok lazán felkapják az autótelefonjukat, hogy felhívják a titkárnőjüket.
A gyártók ezután egyre-másra dobták piacra egyre kisebb és kisebb készülékeiket, melyek közül több is kultmobillá vált. Ilyenek voltak például a Motorola kihajthatós aljú telefonjai is.
Magyarországon hosszú évekig a Nokia uralta a piacot – ki ne emlékezne például a 3210-esre, ami olyannyira sikeres volt, hogy pár éve modernebb belsővel, de az eredetire hajazó retró formával, új névvel ismét gyártották? Vagy a Motorola RAZR-ra, az Ericsson T68-ra vagy a Nokia 7600-ra?
Nem csak szép, okos is
A következő nagy lépés már nem a súlyt és formát érintette elsősorban, hanem a technikai tudást. Mára a mobilok színes érintőképernyővel rendelkeznek, elképesztően fotóznak, internetelérést biztosítanak szinte bárhol és biometrikus azonosítókkal védik az adatainkat.
Személyes védelem a kedvenc mobilodnak
A téglaforma már a régmúlté, de a mobiloknak ma is szüksége van védelemre. Az elsődleges „frontvonalat” természetesen maga a készülék háza jelenti, ám a kijelző is érzékeny pont a készüléken. Elég, ha valaki véletlenül meglöki a kezedet, miközben az irodában beszélsz valakivel telefonon, a mobilod leesik és már meg is van a baj. Érdemes ezért inkább megelőzni az ilyen váratlan helyzeteket: válassz a Kingcase stabil tokjai közül! Ezekkel a tokokkal ráadásul saját stílusodról sem kell lemondanod, hiszen tetszés szerint testre szabhatod őket. Bármilyen telefonod is van, olyan tokot készíthetsz hozzá toktervezőnkben, amilyet csak szeretnél – kompromisszumok nélkül!